Life Coach  یا مربی زندگی کیه و چطور می تونه بهت کمک کنه ؟

زندگی ما یه بوم خالیه ، خالی از هر نقش و طرحی، درسته که اندازه بوم و نوع قلم همون چیزهایی که ما انتخابش نمی کنیم، اون خانواده و اون کشوری که توش به دنیا اومدیم، اون توان ذهنی و جسمی که باهاش متولد شدیم اما باز اون کاغذ سفید در برابر ماست و منتظره که با قلم تخیل خودمون هر نقشی که دوست داریم روی اون بکشیم .

تو حق انتخاب داری زندگیت رو همون طور که می خواهی شکل بدی و قصه شخصی خودت رو بنویسی .

تو دوست داری زندگیت  رو چطور بسازی ؟ این مهمترین پرسشیه  که یک مربی زندگی از تو می پرسه و برای پیدا کردن جوابش همراهیت میکنه.

مربی زندگی با پرسشگری بهت کمک می کنه که اون بخش هایی از زندگیت که دست خودت نیست بپذیری، خودت رو بشناسی و ادراکت رو از دنیا و زندگیت کامل کنی و با هر پاسخی که بهش  میدی، بخشی از قصه شخصی تو روی اون بوم نقش می بنده .

مربی زندگی به عنوان یک همراه در کنار تو هست و بهت کمک می کنه انتخاب هات رو بشناسی و بهترین انتخاب رو داشته باشی.

همه ما تو مسیر زندگی دچار بی تعادلی و به هم ریختگی میشیم، به یه چیزهایی تو و زندگی میچسبیم و از یه چیزهای دیگه غافل میشیم.

ما آدمیم و یه جاهایی گند می زنیم و احساس می کنیم همه زندگی رو سرمون خراب شده و ما تو مسیر زندگی گم شدیم ، این لحظه ها یه مربی زندگی بدون این که قضاوتمون کنه ، بدون این که بخواد نصیحتمون کنه و یا راهکاری بده ، دوستانه در کنارمون میشینه و همدلانه به ما گوش میده ، یه مربی زندگی این جور وقت ها کمک می کنه تا مراجعش سر رشته زندگیش رو پیدا کنه ، دوباره رو پای خودش بایسته و کنترل رو به دست بگیره و یه برنامه اجرایی برای خودش ترتیب بده .

زمانی که فکر می کنیم زیر بار مشکلات زندگی داریم له میشیم و تحمل این همه فشار و اتفاق رو نداریم، مربی می تونه کمک کنه تا از اتفاق ها و مشکلات زندگی قوی تر بشیم و توانمندی هامون رو پیدا کنیم .

یه وقتایی می دونیم چی می خوایم و تو کدوم مسیر قراره حرکت کنیم، اما تو راه رسیدن به هدف هامون  یا سست می شیم یا  خیلی کند حرکت می کنیم و یا حتی هدف رو نیمه کاره رهاش می کنیم. این جور مواقع یه کوچ یا مربی زندگی کمک می کنه موانع رسیدن به هدف رو پیدا کنیم و منابع خودمون رو شناسایی کنیم و بر اساس اون برنامه ای متناسب برای رسیدن به هدفمون بذاریم . مربی کمک می کنه زندگیمون رو از بالا ببینیم و بهترین راه حل رو برای عبور از مشکلات پیدا کنیم .

مربی زندگی بر اساس روان شناسی مثبت و تئوری های نیک زیستی و همچنین مهارت های بین المللی  مربیگری به مراجعش کمک می کنه تا کنترل زندگیش را از دست دیگران بگیره و خودش کنترل بیشتری روی زندگیش داشته باشه و با پذیرفتن  مسئولیت فردی به احساس شادکامی و ارزشمندی برسه.

با کمک گرفتن از یه مربی زندگی می تونیم خیلی راحت تر به زندگیمون سر و سامون بدیم و از داشتن احساس توانمندی و شادکامی لذت ببریم .

ما  به عنوان مربی می تونیم بهت کمک کنیم تا اوضاع زندگیت  رو بهتر کنی .

تو فقط یکبار فرصت زندگی کردن داری و تو این فرصت که اصلا نمی دونی چند ساله، باید بهترین نقاشی که میتونی رو بکشی.

تو لایق شادکامی هستی

پیمان نبوی
پیمان نبویمربی ذهن
نیلوفر هیهات
نیلوفر هیهاتمربی رابطه
الهام دولتی
الهام دولتیمربی سازمانی

کوچینگ چیست ؟
کوچینگ یک مهارته که به انسان ها کمک می کنه زندگی بهتری برای خودشون بسازن.
ترجمه واژه کوچینگ دقیقا به معنای مربیگریه ، ما بیشتر با مربی هایی آشنا هستیم که تو حوزه ورزش فعالیت می کنند اما همون طور که برای ساختن بدنمون و انجام یه فعالیت ورزشی به مربی نیاز داریم برای ساختن زندگی و حالمون هم نیاز به یک مربی داریم .

یک مربی آشنا به روان شناسی ، فلسفه و هنر زندگی متعادله .
مهمترین کمکی که مربی زندگی یا(Life Coach) می تونه به ما بده اینه که خواسته هامون رو برامون شفاف کنه و به کمکش انتخاب هامون رو بشناسیم و برای رسیدن به اون ها اقدام های موثر بذاریم .
نگاه یک(Coach) کوچ یا مربی رو به آینده است و در حال زندگی می کنه ، چرا که معتقده تنها جایی که ما انسان ها اثر گذار هستیم لحظه اکنونه .
کوچینگ رویکردها و مدل های مختلفی داره . رویکرد مجموعه حال عوضی به کوچینگ بر مبنای روان شناسی مثبت نگربا محوریت تئوری انتخابه ، یک مربی و یا کوچ که بر پایه تئوری انتخاب آموزش دیده باور داره که انسان ها 5 نیاز اساسی دارند و هر انسانی تو بستر روابط سالم می تونه به نیازهاش پاسخ بده و از احساس شادکامی لذت ببره .
تو جلسه کوچینگ فردی که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین و یا غیر حضوری انجام میشه کوچ یا مربی جلسه رو با همدلی و شنیدن احساس های مراجع شروع می کنه و پس از شنیدن شکایت ها و ناخواسته ها تلاش می کنه که به خواسته اصلی کوچی پی ببره .
جلسه کوچینگ یک فرایند مشخص و علمی داره که مربی یا کوچ با توجه به فرآیند و خواسته مراجع و هم چنین مهارت و دانش خودش جلسه رو پیش می بره و در نهایت به یک اقدام موثر در جهت خواسته مراجع می رسه ، احتمال داره در طی یک جلسه مراجع به برنامه عملی و موثری که لازم داره برسه و اگر هم نرسید ، موضوع به جلسه بعدی منتقل میشه .
در واقع جلسه کوچینگ بیشتر شبیه یک گفتگوی دوستانه است که بر اساس پرسشگری های کوچ پیش می ره و فرد مراجع یا کوچی در طی پاسخ دادن به پرسش های کوچ ، به ناشناخته های خودش پاسخ میده و در واقع راهکار های مناسب رو پیدا می کنه . هنر یک کوچ پرسیدن پرسش های اساسی و به موقع از مراجع خودشه .
کوچینگ چه چیزی نیست ؟
کوچینگ روان کاوی و درمان و مشاوره نیست و همچنین کوچ راهکار از پیش تعیین شده و نسخه آماده ای برای مراجع نداره ، هر فرد با توجه به خواسته ، منابع و رفتارهای خودش نیاز داره که راهکار مناسب خودش رو پیداکنه و به کمک مربی برای رسیدن به اون اقدام های موثر و عملی بچینه .